Obal prodává – porovnání grafiky dvou výrobků

Dostaly se mi do ruky dva repelenty proti hmyzu. Na obrázku je vidíte. Omluvte, prosím, špatnou kvalitu reprodukce. Foťák na mobilu nebyl schopný nabídnout lepší zaostření.

Oba repelenty plní stejnou funkci, odpuzují hmyz. Z přebalu na repelentu v oranžové lahvičce (na obrázku vlevo) jsem byl celkem zmatený. Pokusil jsem se přečíst nápisy tak, jak mi káže rozum a zvyklosti. Začal jsem od levého horního rohu a pokračoval po řádcích k pravému spodnímu rohu.

Přečetl jsem následující: SPORT – INSECT – sprej – REPELLENTS (proč množné číslo?) – ODPUZUJÍCÍ – REPELENTNÍ – obohaceno výtažkem – ALOE VERY (Aloe Vera je z latiny, neskloňuje se) – komáři & klíšťata.
Z přečteného mám pocit, že je výrobek určený sportovně založenému hmyzu, který něco odpuzuje.

Srovnáno podle použitých jazyků vypadá seznam slov následovně: mezinárodní pojem – anglicky – česky – anglicky – česky – česky – česky – latinsky (což je správně, ale bez skloňování) – česky.
Čech je zmatený, cizinec je zmatený. Nemluvě o grafickém stylu „zaplácnutí veškerého volného prostoru“, což je prohřešek proti designu. Graficky špatně, textově špatně a divné barevné kombinace.
Z toho bych soudil, že jde o obal typu: „Franto, tady jsem si v textovém editoru namaloval nálepku na flaštičku. Vytiskni mi ji na samolepku.“

Druhý repelent ve žluté tubě je strohý na pojmy, ale jasný a vkusně vyvedený. Ke všemu si račte povšimnout, že z větší dálky je žlutý repelent okamžitě identifikovatelný jako repelent, zatímco oranžový potřebuje bližší zkoumání. Když zákazník spěchá, nebo nechce dešifrovat každý obal, popadne to první, co mu připomíná výrobek, který chtěl. Žlutý vyhrál, oranžový prohrává!

Další zajímavost. Oranžový použil minimálně čtyřbarevný tisk, žlutý jen dvojbarevný. Víc barev nutně nepřináší větší efekt.

Možná je Vám líto investovat do návrhu kvalitního obalu. Domácí práce jsou v Česku stále oblíbené. Ale zvažte, zda drobná investice do grafického návrhu nepřispěje k lepšímu prosazení a prodeji výrobku.