Peníze na tácek – nikdy do ruky

Kamarád roky žil v Austrálii a nakonec na dlouhá léta zakotvil ve Španělsku. Před nedávnem přistál na rodné hroudě a se směsicí překvapení a pohoršení mi líčil své zážitky z návštěv českých obchodů a restaurací.

Oblažil mě jedním z postřehů, nad kterými mě jakožto pravověrného čecha vůbec nenapadlo přemýšlet. Jde o prodavači často vynucované pokládání peněz na tácek, nikdy do ruky. V prodejnách s potravinami bych dokázal pochopit argument, že jde o hygienické opatření. Ikdyž i to je blbost, protože prodavač/ka nakonec peníze vyzvedne z tácku na peníze.

Ale zpět ke světoběžnému kamarádovi. Jak u protinožců, tak i ve zbytku Evropy byl běžně zvyklý dávat peníze z ruky do ruky a požadavek na pokládání na tácek ho dost udivoval. Zaměřil jsem se na tento jev a musím uznat, že měl pravdu. Opravdu se tak u nás v Česku často děje.

Důvod, proč se tak děje? Jistá odtažitost českého člověka, kdy přijímání peněz z ruky do ruky je bráno jako příliš intimní záležitost, která se nehodí ve vztahu zákazník / prodejce.