Soutěž v urážení zákazníků

Kdysi jsem navštívil lahůdkářství. Stojíte ve frontě a posouváte se kolem pultů s chlebíčky a zákusky. Než se na vás dostane řada,  posloucháte konverzaci mezi prodavačkami a zákazníky před vámi.

A tady to byl opravdový koncert. Tři prodavačky, které si střídavě podávaly jednoho zákazníka za druhým. Jedna na zákazníka rovnou vyrukovala s větou: „Co to bude?“ Dokonalé odosobnění! Druhá zase křičí na chudáka stařečka: „Já vám nerozumím, musíte víc nahlas!“ Třetí lamentuje:“To si neumíte vybrat?“ a na otázku, s čím jakože mají ty housky, prodavačka otočí hlavu nalevo a uraženým tónem začne diktovat složení tak rychle, že splyne v jednu super naditou housku.

Dostává se řada na mě a prodavačka už kříčí:“Další!“ Nastal můj okamžik. Odhodlaně vybafnu pozdrav a v odpověď dostanu:“Co to bude?“ Tak na tuhle prodavačku jsem krátký. Vžívám se do role červa, co si dovolil lézt kolem, zrovna když paní prodavačka hlídá chlebíčky na pultu. Něco vykoktám, hlavně ať už jsem pryč. Poslední věta od dámy za kasou je cenová relace mého nákupu a příkaz k položení peněz na misku. Mizím a už se tu neobjevuju.

Chvíli jsem přemýšlel nad konáním všech tří prodavaček a přišel k jedinému závěru. Ty dobré duše mezi sebou soutěžily o to, kdo bude drzejší a drsnější na zákazníka.

Pokud je na placu víc než jedna prodavačka a v případě, kdy ani jedna z nich není vedoucí s respektem, nebo vedoucí úplně chybí, má kolektiv snahu tvořit si vlastní hierarchii a společenská pravidla. Podporuje to soutěživost, jenže soutěživost může být nasměrována špatným směrem. A tak v lahůdkářství zvítězila hra o mistrovství v urážkách zákazníků.

Pokračování:

Zhruba po půl roce jsem si dodal odvahu a navštívil lahůdkářství. Sakra, ty samé prodavačky, tak to bude zajímavé, pomyslel jsem si. Ale jaké to překvapení. Každá zdravila zákazníka. Tentokrát již dámy za pultem používaly slova jako máte přání, co byste si dal… Poděkovaly a nevyžadovaly pokládání peněz na talířek. Na dámách byla pozorovatelná křečovitost, ale musím výsledek označit za úspěch.

POUČENÍ: Zabraňte ve špatně nasměrované soutěživosti svých zaměstnanců nejlépe jasnou hierarchií vedení a především silnými osobnostmi vedoucích pracovníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.